T-shirt med tryck för tjejer Slam

Art.nr: ds-4720
Lätt och mjuk t-shirt för tjejer i 100 % polyester (130 g/m²) med trendig knut framtill, perfekt för profiltryck som lyfter ert varumärke. Finns i vitt och flera fluorescerande färger i storlekar S–L.

Produktalternativ:

Tryckalternativ:

Format: .eps

Önskemål kring tryckplacering, tryckfärger och andra kommentarer

Produktbeskrivning
Prislista
Märkning/Tryckmetoder
Fråga oss

Om T-shirt med tryck för tjejer Slam

T-shirt med tryck för tjejer Slam är ett lätt och mjukt profilplagg i 100 % polyester (130 g/m²) som andas och håller formen tvätt efter tvätt. Den trendiga knuten framtill ger en modern, sportig look som lyfter allt från event och mässa till butiksteam och träningsgrupper. Modellen finns i vitt och flera starka fluorescerande färger som verkligen syns, i storlekar S–L. Den släta ytan ger utmärkta förutsättningar för tydligt profiltryck som framhäver ert varumärke på bröst eller framsida. Perfekt när ni vill skapa enhetliga och minnesvärda profilkläder med hög komfort och bra prisvärde. Hos oss kan du beställa T-shirt med tryck för tjejer Slam med eget tryck.
Färg Fluorescerande gul, Vit, Fluorescerande rosa, Fluorescerande orange, Svart
Tullkod 61099020
Material Polyester
Tryckyta beskrivning 80 x 80 mm för mindre tryck och 220 x 300 mm för större tryck på framsidan.
Vikt 130 g

Prislista

Antal 100 st 250 st 500 st 1.000 st 2.500 st 5.000 st 10.000 st
Grundpris / st 31,00 kr 25,80 kr 18,10 kr 15,50 kr 12,90 kr 11,90 kr 11,40 kr
Screentryck per färg och placering / st 9,85 kr 7,85 kr 7,85 kr 7,70 kr 6,70 kr 5,75 kr 5,75 kr
Sublimering totalpris per placering / st 10,60 kr 10,60 kr 10,10 kr 9,85 kr 9,60 kr 9,35 kr 9,35 kr
Transfertryck per färg och placering, första färgen / st 17,20 kr 17,20 kr 13,55 kr 13,20 kr 10,80 kr 9,60 kr 9,60 kr
Transfertryck per färg och placering, efterföljande färger / st 9,85 kr 6,90 kr 4,90 kr 4,80 kr 4,10 kr 3,35 kr 3,35 kr

Startkostnader

Screentryck per färg och placering: 595,00 kr
Transfertryck per färg och placering: 595,00 kr
Sublimering totalpris per placering: 595,00 kr
Alla priser visas i SEK utan moms.

Screentryck

Screentryck är en teknik där färg pressas genom ett nät för att överföra en design på föremål. Varje färg trycks separat och bläcket härdas efteråt. Fördelarna inkluderar stora tryckytor, exakt Pantone-färgmatchningpå ljus botten, och användning på alla material, men metoden är begränsad till plana ytor, förutom screentryck 360 på cylindriska föremål som exempelvis vattenflaskor.

Transfertryck

Transfertryck innebär att logotypen först trycks på kiselbaserat papper och sedan överförs till föremålet med värme, vilket ger ett mjukt och hållbart tryck. Metoden fungerar på alla material, erbjuder perfekt Pantone-färgmatchning även på mörk botten, stora tryckytor och hög detaljrikedom, men den första färgen är dyrare på grund av transferpapperets kostnad som ingår i den posten.

Väljer du mellan screentryck och transfertryck är den största skillnaden att transfertryck ofta erbjuder fler tryckfärger och en betydligt bättre färgmatchning på mörk botten.

Sublimering

Sublimering är en digital tryckteknik som skapar fotorealistiska fullfärgstryck på vita ytor eller material med hög polyesterhalt. Den använder CMYK-färger som omvandlas från fasta till gasformiga partiklar under värme och tryck, vilket ger hållbara och detaljerade resultat utan sprickor eller blekning. Tekniken är kostnadseffektiv för små upplagor men begränsad till vita ytor eller polyesterbelagda material.

Läs mer om tryckmetoder

Fråga oss

Har du frågor? Skicka in din fråga med formuläret nedan så svarar vi så fort vi kan. Du kan även skicka frågor via mejl till hej@tuppreklam.se.