Uppförandekod för leverantörer – Code of Conduct
TUPP reklam vill erbjuda produkter som håller god kvalitet, är säkra att använda och har tillverkats under ansvarsfulla förhållanden. Eftersom vi inte har egen tillverkning är samarbetet med våra leverantörer, producenter och fabriker en central del av vårt ansvar. Den här uppförandekoden beskriver de grundläggande krav som vi ställer på företag som tillverkar, förädlar eller levererar produkter för TUPP reklams räkning. Kraven gäller även relevanta delar av leverantörskedjan och våra direkta leverantörer förväntas i sin tur ställa motsvarande krav på de fabriker och underleverantörer som medverkar i produktionen.
Vår uppförandekod utgår från internationellt vedertagna principer för ansvarsfullt företagande, bland annat ILO:s grundläggande principer och rättigheter i arbetslivet, FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter, FN Global Compact, OECD:s riktlinjer för ansvarsfullt företagande, FN:s barnkonvention och FN:s konvention mot korruption. Leverantören ska följa tillämplig lagstiftning och myndighetsföreskrifter i de länder där verksamheten bedrivs. Om nationell lagstiftning och internationellt vedertagna normer ger olika skyddsnivåer ska leverantören eftersträva den högre nivån, så länge detta inte strider mot gällande lag.
Mänskliga rättigheter och arbetsvillkor
Alla arbetstagare ska behandlas med respekt och värdighet. Diskriminering eller trakasserier på grund av exempelvis kön, könsidentitet, sexuell läggning, etnisk eller nationell tillhörighet, hudfärg, religion, politisk uppfattning, ålder, funktionsnedsättning, social bakgrund eller facklig tillhörighet får inte förekomma. Arbetstagare ska ha rätt att bilda och ansluta sig till fackföreningar och att förhandla kollektivt utan risk för diskriminering eller repressalier. Där nationell lag begränsar dessa rättigheter ska andra former av representation och dialog mellan arbetstagare och arbetsgivare möjliggöras.
Löner, ersättningar och andra anställningsförmåner ska minst uppfylla nationell lagstiftning och tillämpliga kollektivavtal och ska betalas korrekt och i tid. Leverantören ska också arbeta för att lönerna är tillräckliga för att täcka arbetstagarnas grundläggande behov, särskilt i länder och branscher där den lagstadgade minimilönen är låg. Arbetstid, övertid, raster och ledighet ska följa gällande regler och övertid ska ersättas enligt lag eller avtal.
Barnarbete och tvångsarbete
Barnarbete accepteras inte. Minimiålder för arbete ska följa nationell lagstiftning och tillämpliga ILO-konventioner och unga arbetstagare får inte utföra arbete som är farligt eller skadligt för deras hälsa och utveckling. Om barnarbete upptäcks ska situationen hanteras med barnets bästa som utgångspunkt. Målet ska vara att barnet kan lämna arbetet utan att situationen förvärras och ges möjlighet att återgå till eller fortsätta sin utbildning.
Tvångsarbete, slavarbete, människohandel och andra former av ofrivilligt arbete får inte förekomma. Arbetstagare får inte tvingas lämna ifrån sig pass, identitetshandlingar eller andra personliga dokument som villkor för anställning och ska ha rätt att lämna arbetsplatsen efter avslutat arbetspass och avsluta sin anställning enligt gällande regler. Rekryteringsavgifter eller andra upplägg som riskerar att försätta arbetstagare i skuldberoende ska inte användas.
Arbetsmiljö och säkerhet
Leverantören ska erbjuda en säker och hälsosam arbetsmiljö och arbeta systematiskt för att förebygga olyckor, arbetsskador och ohälsa. Arbetstagare ska få den utbildning, information och skyddsutrustning som behövs för att kunna utföra sitt arbete säkert. Produktionslokaler ska uppfylla tillämpliga krav på bland annat brandsäkerhet, nödutgångar, ventilation, maskinsäkerhet, kemikaliehantering och sanitära förhållanden. Risker ska identifieras och åtgärdas, inte enbart hanteras när en olycka redan har inträffat.
Miljö och klimat
Leverantören ska följa tillämplig miljölagstiftning och arbeta för att minska verksamhetens negativa påverkan på miljö och klimat. Det omfattar bland annat effektiv användning av råvaror, energi och vatten, ansvarsfull hantering av kemikalier, förebyggande av föroreningar samt minskning av avfall och utsläpp. TUPP reklam uppmuntrar användning av återvunna, spårbara och certifierade material där detta är relevant, liksom produktions- och transportlösningar som kan minska resursanvändning och klimatpåverkan.
Miljö- och hållbarhetspåståenden ska kunna styrkas. Uppgifter om exempelvis återvunnet innehåll, materialcertifiering, komposterbarhet, biologisk nedbrytbarhet eller andra miljöegenskaper ska bygga på relevant dokumentation och får inte ge en mer positiv bild av produktens egenskaper än vad underlaget medger.
Produktsäkerhet och dokumentation
Produkterna som levereras till TUPP reklam ska uppfylla de lagar, säkerhetskrav och andra regler som gäller för produkten och dess avsedda användning på den marknad där den ska säljas eller distribueras. Eftersom olika produktgrupper omfattas av olika regelverk ska leverantören kunna tillhandahålla den dokumentation som är relevant för den aktuella produkten. Det kan bland annat handla om materialspecifikationer, kemikalieinformation och REACH-underlag, testrapporter, CE-dokumentation, EU-försäkran om överensstämmelse, dokumentation för material i kontakt med livsmedel, certifikat samt uppgifter om tillverkare och produktionsplats.
Dokumentation och certifikat ska avse den produkt, det material och det utförande som faktiskt levereras. Felaktiga eller missvisande uppgifter om exempelvis materialinnehåll, certifieringar, produktionsland, säkerhet eller andra produktegenskaper accepteras inte. Om TUPP reklam bedömer att nödvändig dokumentation saknas eller inte går att knyta till rätt produkt ska produkten inte användas förrän frågan har klarlagts.
Leverantörskedja och spårbarhet
Leverantören ska ha rimlig kontroll över sin egen leverantörskedja och på begäran kunna lämna information om var produkter tillverkas och, där det är relevant och möjligt, om bakomliggande produktionsled och material. Vi är medvetna om att fullständig spårbarhet ända till råvarunivå inte är möjlig för varje produkt och varje leverantörskedja. Kraven på kontroll och dokumentation anpassas därför efter bland annat produkt, produktionsland, leverantörskedjans komplexitet och identifierad risk.
Våra direkta leverantörer ansvarar samtidigt för att relevanta krav i denna uppförandekod förs vidare till fabriker och underleverantörer som medverkar i produktionen. För TUPP reklam är det inte tillräckligt att en leverantör själv arbetar ansvarsfullt om allvarliga missförhållanden samtidigt förekommer längre ned i en leverantörskedja som leverantören rimligen borde känna till och kunna påverka.
Affärsetik och korruption
TUPP reklam accepterar inte mutor, korruption, utpressning eller andra otillbörliga affärsmetoder. Leverantören, dess anställda och företrädare får inte direkt eller indirekt erbjuda, begära eller ta emot betalningar, gåvor eller andra förmåner i syfte att påverka ett affärsbeslut på ett otillbörligt sätt. Intressekonflikter som kan påverka affärsrelationen ska undvikas och, om de uppstår, redovisas öppet.
Kontroll, avvikelser och uppföljning
TUPP reklam arbetar riskbaserat med leverantörsbedömning och uppföljning. Vilken kontroll som behövs beror bland annat på produkt, produktionsland, leverantörskedjans komplexitet och de risker som identifierats. Leverantören ska på begäran kunna lämna relevant dokumentation och medverka vid uppföljning. Kontrollen kan bestå av dokumentgranskning, självutvärdering, produktkontroll, fabriksbesök eller revision genomförd av TUPP reklam eller en oberoende tredje part. Vid produktion där det är motiverat kan även inspektioner före leverans genomföras för att kontrollera exempelvis produktens utförande, funktion, material, märkning, förpackning och andra överenskomna krav.
Om en avvikelse upptäcks ska orsaken utredas och lämpliga korrigerande åtgärder genomföras och följas upp. Vår grundprincip är att konstaterade brister i första hand ska rättas till, men allvarliga överträdelser, utebliven medverkan vid uppföljning eller brister som inte åtgärdas kan leda till att TUPP reklam avstår från nya beställningar eller avslutar samarbetet. Barnarbete, tvångsarbete, allvarliga arbetsmiljöbrister, korruption, avsiktligt felaktig produktdokumentation och allvarliga överträdelser av produkt- eller miljölagstiftning betraktas som särskilt allvarliga.
TUPP reklams mål är att bygga långsiktiga relationer med producenter och leverantörer som kan kombinera god kvalitet och leveransförmåga med produktsäkerhet, respekt för människor och miljö samt en vilja att vara öppna med hur produkterna tillverkas. En uppförandekod löser inte i sig de risker som finns i internationella leverantörskedjor. Den ska därför ses som en del av ett löpande arbete där krav, kontroll, dialog och förbättring behöver fungera tillsammans.